KEĎ LÁSKA PRÍDE RÝCHLO
Takmer každý človek má určitý typ partnera, ktorý ho priťahuje od začiatku a do ktorého sa ľahko zaľúbi. V literatúre o vzťahoch sa píše, že pre mužov je takým typom žena, ktorá má veľa pozitívnych vlastností ich matky a tiež niektoré vlastnosti, ktoré im u matky chýbali. Podobne pre ženy je takým typom muž, ktorý má veľa pozitívnych vlastností ich otca a tiež niektoré, ktoré im u otca chýbali. Môžu to byť povahové vlastnosti, alebo aj fyzické danosti. Napríklad muži, ktorí mali mamu blondínu, sú zvyčajne o čosi viac priťahovaní blondínami.
Nie každá vlastnosť, ktorú máme spoločnú s rodičom nášho partnera, automaticky znamená zvýšenie príťažlivosti a vznik citov. Napríklad ak je chlapec dobrý futbalista a otec dievčaťa hrával futbal, ale býval kvôli tomu často preč z domu a dievčaťu chýbal, môže sa stavať k futbalovým úspechom svojho nápadníka rezervovane. Vo všeobecnosti však, čím viac máme spoločného s rodičom partnera, (mamou chlapca, alebo otcom dievčaťa), tým viac sme pre nich príťažliví a tým ľahšie si získame ich city.
Ak má človek určitú všeobecnú kvalitu, tiež si ľahšie získa príťažlivosť a city opačného pohlavia. Ak je žena napríklad pekná bruneta, bude sa páčiť veľa chlapcom, ktorí majú mamy brunety, pretože každý chlapec považuje svoju mamu za peknú.
Niektoré vlastnosti sú skôr povahové ako extrovert / introvert, srdečný / výrečný / pohodový typ človeka. Ak stretne chlapec dievča, ktoré sa podobá na jeho mamu fyzicky, ale povahové vlastnosti má iné, bude mať k nemu skôr vlažný vzťah a možno sa tomu bude aj sám čudovať.
V prípade, že stretne chlapec dievča, ktoré je jeho typom a zároveň on je typom pre to dievča, vznikne vzájomná láska rýchlo. Vtedy vznikajú príbehy o láske na prvý pohľad. Vtedy je možné, že spolu začnú vážne chodiť už po prvom rande, vo vzťahu napredujú rýchlo a zoberú sa už po niekoľkých mesiacoch. Okolie na ich rýchle vzplanutie reaguje s počudovaním a určitými obavami. Takýto rýchly vzťah však nemusí byť zlý. V prípade, že sú sympatie vzájomné, obaja sú si navzájom typmi a láska nastala rýchlo, vznikol vzťah, ktorý má veľkú šancu vydržať. Okrem toho, že sú tí dvaja zaľúbení, sú tiež presvedčení, že našli toho pravého. Svoju osudovú lásku, životného partnera. Ich výprava za láskou došla k šťastnému koncu. Toto presvedčenie im vydrží, aj keď prvotná zaľúbenosť vyprchá a pomôže im prekonať neskoršie životné úskalia. Najľahšie a najlepšie fungujúce vzťahy lásky sú, keď sú partneri navzájom svojimi typmi.
V prípade, že stretne jeden druhého, ktorý je jeho typom, ale druhý pre prvého typom nie je, môže vzniknúť jednostranná láska. Častejšie sa to deje chlapcom, u ktorých sa stále očakáva o niečo väčšia iniciatíva. Dievčatá sú čiastočne chránené tým, že aj keď sa im nejaký chlapec veľmi páči, ale on nejaví o ne záujem, vzťah zrejme od začiatku nevznikne. Pri jednostrannej zaľúbenosti sa ten zaľúbenejší trápi. Čuduje sa, ako je to možné, že on je taký zaľúbený a ten druhý berie ich vzťah s určitou rezervou, niekedy dokonca len ako kamarátstvo. Vznikajú v ňom tiež často pochybnosti o vlastnej hodnote, hovorí si veci ako: "On/ona je iná liga," a podobne. Pritom to tak nemusí byť a často ani nie je. Príčina je v tom, že ona/on je jeho/jej typ a naopak to úplne neplatí. To však neznamená, že ten zaľúbenejší je horší človek. Má len vlastnosti, ktoré rodič jeho partnera nemal, a tak ich jeho partner nevie oceniť. Nedá sa predsa povedať, či je lepšie byť blondína/bruneta, extrovert/introvert, srdečný/výrečný/pohodový typ človeka. Každý z nás sa v týchto kategóriách nejako zaradí, ale nepovažuje to za svoju výhodu či nevýhodu.
V ďalších článkoch si povieme niečo o tom, ako sa zachovať v situácii jednostrannej lásky. Ako ovládnuť prejavy svojich citov a pokúsiť sa získať city partnera.
Šanca, že stretneme partnera, ktorý je náš typ a zároveň my sme typom preňho, je pomerne malá. V prípade, že sa to stane, oplatí sa za takou láskou ísť. Treba si dať pritom pozor, aby to nebola len jednostranná láska, ktorá hrozí štatisticky omnoho častejšie. Štatisticky omnoho častejšie sa tiež stáva (najmä ženám), že majú nápadníka, ktorý im dáva vrúcne vyznania, ale ony majú k nemu menej vrúcny vzťah, a tak musia čeliť jednostrannej láske z druhej strany.
V živote sme skôr často v situácii, keď robíme určité kompromisy. Máme partnera, ktorý je tak trochu náš typ a tak trochu nie. V niečom sa nám veľmi páči a niektoré jeho kvality oceňujeme len postupne. Neznamená to, že s takýmto partnerom nemôžeme mať dobrý vzťah a nemôžeme mať šancu na šťastný život. Či sa podarí vzťah rozvíjať a neskôr v rodine udržať a napredovať, závisí od samotného vzťahu, od nás a nášho partnera. Od toho, či sa vo vzťahu podarí prejsť určitými krokmi, z ktorých je každý zároveň skúškou vzťahu a po úspešnom zvládnutí záväzkom do budúcnosti.
Osobne súhlasím s tým, že sme priťahovaní partnermi, ktorí majú pozitívne vlastnosti ako naši rodičia. Počas dospievania a na začiatku dospelosti som bol zaľúbený do žien, ktoré mali s mojou mamou veľa spoločných pozitívnych vlastností. Avšak aj skúsenosti so vzťahmi hrajú určitú úlohu v tom, ako a do koho sa dokážeme zaľúbiť. Kým som bol mladý, musela byť žena, do ktorej som sa zaľúbil veľmi môj typ, alebo sme museli mať veľa spoločného.
Rokmi a skúsenosťami sa však moje preferencie upravili a rozšírili. Jednak som sa niekoľkokrát popálil, a tak som si už neskôr dával väčší pozor a do vzťahu som išiel len v prípade, že bola šanca na to, aby sa rozvinul a pokračoval. Takto som svojim túžbam a pocitom dal "voľný priebeh" až neskôr, nie úplne na začiatku vzťahu. Neskôr som sa už ani do svojho typu nezaľúbil tak ľahko.
Tiež
som však počas rannej dospelosti (20-30 rokov) stretol viacero žien, ktoré mali
na mňa pozitívny vplyv a pritom neboli môj typ. S niektorými som
chodil, niektoré boli kamarátky a niektoré len známe. Aj vďaka týmto skúsenostiam
sa môj obzor rozšíril a neskôr keď som nadväzoval vzťah, veril som, že
budem schopný nadviazať obojstranne šťastný a láskyplný vzťah
s veľkým výberom žien, nielen so svojím typom.