POROZUMENIE PARTNERA

07.05.2018

V tejto časti uvediem jednu typológiu - na základe "vnútorných jazykov". Je to iba jedna z typológií a uvediem ju, lebo nám pomôže lepšie pochopiť nášho partnera, jeho odlišnosť od nás. Umožňuje pochopiť, prečo náš partner trvá na niektorých veciach, ktoré sa nám nezdajú dôležité. Tiež vysvetľuje, prečo môžu byť dvaja ľudia veľmi rozdielni a pritom sa nedá jednoznačne povedať, že je lepší jeden z nich, alebo druhý.

Uvediem ju aj na vysvetlenie, prečo sa často jeden z dvojice zaľúbi do partnera viac ako druhý. Nie je to preto, že by jeden z partnerov bol ideál a druhý nehodnotný človek. Každý z nich má vlastnosti, ktoré nepovažuje za svoju výhodu, či nevýhodu, sú to proste jeho charakteristiky. Ale niekto z nich môže druhému typovo viac sadnúť, ako opačne a vzťah môže byť potom jednostranný.

Koncept vnútorných jazykov pochádza z existujúcej časti psychológie nazývanej NLP (neuro-lingvistické programovanie). Aj keď znalosť vnútorných jazykov sama osebe nepomáha priamo nadväzovaniu vzťahov, či ich rozvíjaniu, je to zaujímavá téma a pomáha lepšie porozumieť nášmu partnerovi.

Koncept vnútorných jazykov predpokladá, že takmer každý človek má svoj preferovaný zmysel, ktorým vníma okolie a na ktorý sa najviac spolieha. U väčšiny ľudí (až na výnimky) je to zrak, sluch, alebo hmat. Tento preferovaný zmysel ovplyvňuje ich podvedomie, city a čiastočne aj povahu.

Vizuálny/srdečný typ. Preferovaným zmyslom tohto typu ľudí je zrak. Zrak je prepojený najmä so srdcom, preto títo ľudia pôsobia srdečne. Sú v kolektíve obľúbení, často sú považovaní za jadro (srdce) kolektívu. Okolie ich vníma ako veselých, zábavných, či humorných. Ak nie sú veselí, pretože majú starostlivú povahu, sú vnímaní ako dobrí. Radi sa pekne obliekajú, dbajú o svoj vzhľad a sú vždy oblečení primerane okolnostiam. Medzi ich obľúbenými farbami je červená. Medzi ich záujmy patrí umenie, maľby, fotenie, divadlo, kino, cestovanie, knihy, zvyčajne záujmy, pri ktorých sa môžu pozerať. Konajú zvyčajne priamo, tak ako to v danej chvíli cítia srdcom. Ak sa nad niečím viac zamyslia, zdvihnú oči dohora, pričom si svoje myšlienky predstavujú. Vyjadrujú sa vo vizuálnych pojmoch, ako "Tiež to tak vidím", "Viem si to predstaviť". Ak im chcete predostrieť nejaký návrh, najlepšie je to urobiť formou, aby si ho mohli predstaviť. Farbisto im ho opísať, prípadne dať na papieri, alebo aj nakresliť. Ich slabšou stránkou sú slová. Ak dajú dlhodobý sľub, niekedy majú sklon ho nedodržať, pretože to neskôr v danej situácii cítia inak.

Sluchový/komunikatívny typ. Preferovaným zmyslom tohto typu ľudí je sluch. Sluch je prepojený s mozgom, títo ľudia pôsobia rozumne a komunikatívne. Veľa rozprávajú, so zanietením porozprávajú, čo cez deň zažili a vypočujú si aj aký ste mali vy deň. Majú radi, keď je všetko povedané jasne a presne, často berú veci doslovne. Zaujímajú sa o myslenie a názory iných ľudí. Radi spoznávajú nových ľudí, s ktorými ľahko nadviažu rozhovor. Veľa telefonujú a telefonovanie patrí medzi ich obľúbené činnosti, lebo pri ňom môžu najviac uplatniť to, v čom sú dobrí. Medzi ich záujmy patrí tiež hudba, športy ako tenis, pingpong, bedminton. Medzi ich obľúbenými farbami je modrá. Ak sa nad niečím viac zamyslia, očami prechádzajú zo strany na stranu ako pri tenise, akoby si presúvali v hlave myšlienku z jednej strany na druhú a tak ju zvažovali. Vyjadrujú sa v sluchových pojmoch, ako: "Počúvam," "Znie to dobre." Ak im chcete predostrieť nejaký návrh, najlepšie je to urobiť tak, aby bol dobre logicky zdôvodnený. Ich slabšou stránkou je telo. Niekedy sa dajú nahovoriť na niečo, čo znie dobre, ale nemyslia na to, ako to zvládnu, alebo ako sa budú pri tom cítiť.

Hmatový/pohodový typ. Preferovaným zmyslom tohto typu ľudí je hmat. Hmat je prepojený s vnútornými orgánmi, najmä centrom sexuality, títo ľudia pôsobia príťažlivo. Sú pohodoví, pokojní, niekedy tichí. Majú dobré nervy, dobre zvládajú krátkodobé kritické situácie. Niekedy vyhľadávajú relax, radi si dobre pospia. Majú radi prírodu, zvieratá, pohyb, šport, tanec, ale tiež relax a wellness. Radi sa dotýkajú, objímajú a túlia. Uprednostňujú osobný kontakt. Vnímajú pocity ľudí vo svojej blízkosti a ak sú smutní, povzbudia ich. Medzi ich obľúbenými farbami je zelená. Ak sa nad niečím viac zamyslia, sklopia zrak, pričom rozoberajú so svojím vnútrom pocity, aké v nich tá myšlienka vyvoláva. Ak ich pritom napríklad pichne v boku, zamyslia sa, čo to môže znamenať. Sú schopní urobiť toho dosť veľa, ak z toho majú nakoniec celkovo dobrý pocit. Vyjadrujú sa v pocitových pojmoch ako: "Mám z toho dobrý pocit," "Aj ja to tak cítim." Ak im chcete predostrieť nejaký návrh, najlepšie je opísať prínos, ktorý bude mať výsledok u nich a ostatných ľudí. Ich slabšou stránkou je srdečnosť. Niekedy bývajú považovaní za odmeraných. Nemajú tiež problém niekoho raniť, ak sa sami cítia zle, alebo ak to považujú za správne.

Táto typológia ľudí je pritom len jednou z mnohých. Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú osobnosť človeka, ale nikto ich nepovažuje za svoju výhodu, či nevýhodu a nikto za ne ani nemôže sú napríklad to, či je niekto zo súrodencov najstarší, stredný, najmladší, či jedináčik. Starší súrodenci zvyknú byť starostlivejší a viac dbať na celú rodinu, partnera/partnerku aj deti. Mladší zvyknú byť bezstarostnejší, viac vyhľadávajú aktivity len so svojim partnerom bez detí, viac si užívajú. Preukazujú však väčšiu starostlivosť o svojich (už starších) rodičov. Ich povahové vlastnosti vyplývajú z toho, ako sa k nim počas detstva pristupovalo.

Každý človek sa zrejme v nejakom type nájde, pričom to považuje za svoju súčasť a nie je to niečo, čo by chcel meniť a ani sa to zmeniť nedá. Môže sa však stať, že svojou typológiou nemusí vyhliadnutému partnerovi sadnúť. Nie je to jeho chyba, ani chyba partnera, je to proste náhoda. Aj v tomto prípade sa môže pokúsiť priblížiť partnerovi v tých oblastiach, kde je schopný sa prispôsobiť, alebo ktoré majú spoločné.

Aj keď zmysly a podvedomie výrazne ovplyvňujú našu povahu a osobnosť, ešte nad nimi je naše vedomie. Preto táto typológia neznamená, že humoristom môže byť len vizuálny typ, ani to, že inteligentní ľudia sú len sluchové typy. Aj centrum emócií či sexuality je v mozgu. Svojím vedomým správaním môžeme túto typológiu prekonať. Je veľa humoristov medzi hmatovými typmi, pričom ich štýl humoru môžu byť kameňáky či animálne vtipy. Takisto vizuálny typ môže viesť v práci dlhé debaty o téme, ktorú je potrebné prediskutovať. Nemôžeme zmeniť to, aký sme typ, ale vedome môžeme ovplyvniť naše správanie tak, aby bolo prijateľné pre nás aj nášho partnera.

Znalosť tejto typológie umožňuje tiež lepšie pochopiť nášho partnera. Lepšie vďaka nej vieme povedať, čo mu urobí radosť, aký darček alebo aktivita. Takisto v oblastiach, kde sa on cíti viac doma a viac znalý, je dobré mu prenechať iniciatívu a prispôsobiť sa jeho predstavám.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky